Weekendowe atrakcje dla Borysa

Sobota była porankiem pełnym zabaw z Borysem, młody miał dobry humor i tryskał energią – dosłownie nie męczył się w żaden możliwy sposób. Od ostatnich kilku tygodni non-stop bawi się swoją kolejką i mówi “ciucia”, “ciuch-ciuch” oraz do tego doszła bajka “Tomek i przyjaciele”. W wakacje często chodziliśmy na dworzec kolejowy oglądać pędzące po torach pociągi. Ciuchcie to ostatnio jego wielka miłość, zaraz po zwierzątkach.

Jak to kochający tata, aby uszczęśliwić swoje dziecko wpadł na pomysł, że jedziemy na spontaniczną wycieczkę i mam się “ogarnąć” w 5 min. – ciężka sprawa, ale do zrealizowania… szybko spakowałam najpotrzebniejsze rzeczy Borysowi plus zabawki na drogę, przekąski i koniecznie kubek termiczny z kawą – paliwo dla rodziców 😉

Jak wycieczka to trzeba jeszcze aparat ze sobą zabrać, żeby uwiecznić wspólne chwile – nie zapomniałam o nim. Na tak krótki wyjazd byłam spakowana jak wielbłąd, przynajmniej tak się czułam.

PAROWOZOWNIA WOLSZTYN

Parowozownia Wolsztyn – zwiedzamy

Ostatnie miejsce na świecie, gdzie w codziennym ruchu planowym na normalnym torze można spotkać parowóz. Powstały w 1907 r. obiekt do dziś spełnia rolę zaplecza technicznego dla funkcjonujących lokomotyw parowych, jest też miejscem, gdzie na co dzień zobaczyć można wszystkie czynności związane z przygotowaniem parowozu do jazdy, odbywające się tu niezmiennie od ponad stu lat, m.in. obrządzanie parowozu ze szlakowaniem, wodowaniem i węglowaniem, a także przeglądy i naprawy.

Parowozownia jest Instytucją Kultury Województwa Wielkopolskiego utworzoną przez Województwo Wielkopolskie, Gminę Wolsztyn, Powiat Wolsztyn i PKP Cargo S.A. celem “żywej parowozowni” jest zachowanie spuścizny dawnego transportu kolejowego oraz ochrony związanego z nim, ginącego dziedzictwa kulturowego i przekazania go przyszłym pokoleniom.”
Borys zaprasza na wycieczkę!

[su_image_carousel source=”media: 401,399,400,413,392,458,459,460,461″]

Właśnie do tego miejsca się wybraliśmy, aby sprawić radość Borysowi i udało się młody był zadowolony, jedyne co go przeraziło to dźwięki parowozu i już później nasze zwiedzanie odbywało się z Borysem na rękach. Wszystkie lokomotywy go interesowały, fajnie bo do parowozów można było wejść, zobaczyć jak to w środku wyglądało. Punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników lokomotyw 🙂

Koszt biletu normalnego to 10 zł – poniżej Wam wyszczególnię punkty zwiedzania i jakie parowozy znajdziecie w Wolsztynie oraz podzielę się zdjęciami z naszej wyprawy.

 1. Wózek tendrowy typu “Diamonda”
 2. Zegar typu kolejowego
 3. Obrotnica
 4. Hala postojowa parowozów
 5. Piec od suszenia pasku
 6. Spawalnia
 7. Warsztat napraw z narzędziownią
 8. Odlewnia
 9. Kuźnia z młotem do kucia swobodnego
 10. Zapadnia do wymiany osi parowozowych
 11. Wieża wodna
 12. Kompresor
 13. Magazyn zagłębiony
 14. Studnia kopana (grzybek)
 15. Pudło wagonu przeciwpożarowego
 16. Pług odśnieżny
 17. Wagon ratownictwa technicznego
 18. Wagon osobowy 3-osiowy
 19. Noclegownia
 20. Drezyny ręczne
 21. Dźwig EDK-80
 22. Tokarki do zestawów kołowych
 23. Wyciąg Teudloffa
 24. Dźwigi i pojazdy pomocnicze
 25. Schronisko kanalarzy
 26. Żuraw wodny
 27. Zasiek węglowy
 28. Dźwigi węglowe

Parowozy:

 • TKt48-143
 • Tr5-65
 • Pm36-2 “Piękna Helena”
 • Ok22-31
 • Ty1-76
Adres: Ul. Fabryczna 1, 64-200 Wolsztyn
Telefon: 663 294 664
www.parowozowniawolsztyn.pl
paulinasiwiec.pl

Niedziela dzień lenia?

Nawet pogoda nas nie zniechęci!

W sobotę całą drogę powrotną Borys powtarzał “ciucia”, “ciuchcia” do tego stopnia, że z tych wrażeń odpuścił drzemkę, a jak zasnął wieczorem to ok. godziny 23 przez sen powtarzał trzykrotnie słowo “ciuchcia” więc już wiedzieliśmy, że w niedzielę też będziemy musieli zorganizować wycieczkę, która będzie związana z pociągami.

Niedzielny Przystanek NIETOPEREK

Nie myślcie, że wybraliśmy się na poszukiwanie nietoperzy! Nic z tych rzeczy! W województwie lubuskim znajduje się wieś o nazwie NIETOPEREK – to właśnie tam znaleźliśmy atrakcję, która nie tylko na buzi Borysa wywołała uśmiech i zadowolenie.

Jest radość! Miniaturowa lokomotywa ruszyła!

W Nietoperku znajduje się kolejka ogrodowa stworzona przez p. Jerzego Jóźwiaka – jest to atrakcja dla dzieci tych małych i dużych, co widać na powyższym zdjęciu! Przemiły Pan właściciel – mimo mało atrakcyjnych warunków pogodowych zgodził się nas przewieźć lokomotywą. Przygoda rozpoczyna się na stacji Nietoperek. Lokomotywa mknie po miniaturowych torach, a po drodze mijamy rożne atrakcje tj. słupy telefoniczne, zabezpieczony szlabanem przejazd kolejowy, stację Gościkowo, kopuły bunkrów.

Adres: Nietoperek 29A, 66-305 Nietoperek
Telefon: 507 158 470

[su_image_carousel source=”media: 449,441,430,445,442,443,446,444,432″]

Może znacie fajne miejsca, które warto zobaczyć z dzieckiem? My bardzo polecamy ciuchcię miniaturową, a jeszcze bardziej parowozownię w Wolsztynie!

Miłego dzionka!

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *